Első lakás vásárlás? Tippek, hogy könnyebben vedd az akadályokat!
2015.05.14. 14:14 I fokvarid

Első lakás vásárlás? Tippek, hogy könnyebben vedd az akadályokat!

Első lakásunk megvásárlása izgalommal, ugyanakkor aggodalommal tölthet el bennünket. A gondolat, hogy az elkövetkező 20 évre egyetlen lakásba fektetjük az összes, keservesen megtakarított pénzünket rendkívül nyugtalanító és frusztráló lehet számunkra.

Hogy könnyebb legyen megbirkózni a lakásvásárlás nehézségeivel, az Ingatlantájoló szakértői összegyűjtöttek néhány hasznos tanácsot, melyeket érdemes megfogadnod, mielőtt belevágsz életed egyik legnagyobb elkötelezettségébe.

Vegyél figyelembe minden költséget, ami a lakástulajdon szerzéssel és a lakás fenntartásával együtt jár. Ne csak azzal számolj, amennyibe a havi törlesztő részlet kerülni fog. Ma már nem lehet úgy lakáshitelt felvenni, hogy ne kelljen mellé lakásbiztosítást is kötni, ráadásul számolnod kell még a lakás megvásárlása után fizetendő illetékkel is. Az idén életbe lépett új szabályozás szerint, csak olyan hitelt vehetünk fel, melynek törlesztő részlete nem haladja meg forint hitel esetén az igazolt nettó jövedelmünk 50, euró alapú hitel esetén a 25, egyéb devizában felvett hitel esetén pedig a 10 %-át. Pénzügyi szakértők azonban azt javasolják, hogy hitelfelvétel esetén ügyeljünk arra, hogy a hitel törlesztőrészlete és az egyéb a lakástulajdon szerzéséből adódott havi rendszeres költségeink ne haladják meg a havi összes jövedelmünk 30 %-át.

Rendezd az irataidat, mielőtt hitelt igényelsz! Rendezd az irataidat, és szedj össze minden olyan dokumentumot, melyre szükséged lehet a hitelfelvételhez. Gyűjtsd össze az adóbevallásaidat, a folyószámla kivonataidat, ha van megtakarítási számlád, akkor annak bankszámla kivonatait is, és kérj a munkáltatódtól jövedelemigazolást. Ha minden iratod egy helyen van, azzal felgyorsíthatod a hiteligénylés procedúráját.

Ne csak egy hitelintézetnél érdeklődj a hitelfelvételi lehetőségekről. Kérj előzetes hitelbírálatot több pénzintézetnél is, így könnyebben eldöntheted, honnan a legérdemesebb felvenned a kölcsönt. Az előzetes hitelbírálatnak természetesen lehetnek buktatói, különösen hogy a bank ekkor még nem ismeri a vásárolni kívánt ingatlan adatait, de ez még mindig jóval kisebb, mintha a foglalót bukjuk el, ha esetleg nem kapjuk meg az igényelt hitelösszeget.

Ne vegyél fel más hitelt, ha lakásvásárlás előtt állsz. Legyen szó akármilyen kis összegű, vagy rövid futamidejű áruvásárlási hitelről, vagy szabad felhasználású hitelről, közvetlenül a lakásvásárlás előtt már kerüld ezeket, ha ugyanis túl sok hiteled van, az kedvezőtlenül befolyásolhatja hitelképességed elbírálását a pénzintézeteknél.

Képezz tartalékot! Próbálj meg minden hónapban félrerakni egy keveset vészhelyzet esetére, ez nagyon nehéz lehet, de gondold végig, hogy miről tudnál esetleg lemondani. Ha úgy érzed, képtelen vagy minden hónapban egy kisebb összeget félretenni, akkor tegyél félre minden olyan összeget, amelyet a rendszeres havi jövedelmeden felül, alkalmanként kaptál, például: adóvisszatérítés, 13. havi fizetés, egyéb nem rendszeres prémiumok, amiket a munkahelyeden kapsz. Az így megtakarított összeghez semmiképp ne nyúlj, tartalékold arra az esetre, ha válatlanul megszűnne a munkahelyed a hiteltörlesztés futamideje alatt.

Az első lakás megvásárlása az egyik legnagyobb pénzügyi döntés mindannyiunk életében, ezért fontos, hogy minden tényezőt figyelembe vegyünk, mielőtt belevágnánk.