Élhető új kertvárosi övezet is van Budapesten
Sokan furcsán értelmezik a lakópark vagy kertváros kifejezéseket. Sokemeletes társasházakat hívnak lakóparknak, pár családi házból álló kietlen környéket kertvárosnak vagy lakókertnek. Igen, ma (úgy tűnik) mindent el lehet adni ennek is, annak is. Aki nem figyel a részletekre, hosszú időre benn ragadhat az ilyen ingatlanokban és azt a percet is bánja, amikor rábólintott az egyébként borsos árra.
Budapesten olyan sebességgel építik be a foghíjtelkeket, hogy szinte lehetetlen követni. Amikor pedig valami átgondoltabb akcióval találkozik az ember, a homlokához csap: miért nem követi ezt a legtöbb, magát fejlesztőnek mondó, valójában szerencsevadász vállalkozó vagy vállalkozás.
A külső kerületek zöldövezeti részeiben is találunk rosszul értelmezett, bár jól futó beruházásokat. Olyanból van nagyon kevés ezekben a negyedekben, ami nem csak azért egyedi, mert olyan helyen van (vízpart, dombság, stb.), hanem azért is, mert nem sűríteni akarja az épületeket, hanem élhető tereket lát és láttat az egyébként szűz telken. Épp ilyet néztem meg a napokban Óbudán.
Az ember beül az autójába Óbuda szívében és pár perc alatt a kerület tüdejénél van, karnyújtásnyira a Hármashatár hegytől, a Harsánylejtőnek nevezett környéken, egy 10 éves, soklakásos, sűrűn beépített lakópark és egy épülő sokemeletes társasház szomszédságában.
Kertkapcsolatosak lesz a földszinti lakások - még több infóért kattints a képre!
Másfél éve jártam ott legutoljára, meg a napokban. Akkor még csak egy nagy hirdetőtábla fogadott, most munkásoktól nyüzsgő domboldal, ahol már tucatszámra állnak a külsőre is igényes, minimál házak, jó pár háromszintes társasház és rengeteg telek, aminek már mind van gazdája, igaz, a beruházás újabb ütemében még van néhány szabad föld darab.
Készen van az úthálózat, a közművek, lesz itt óvoda, szolgáltató központ és egyéb kiszolgáló létesítmények, még egy kisebb irodaház is, de persze a lényeg a kertvárosi miliő. Sétálva a lejtő utcáin, azt lehet érezni, hogy nem tömegtermelésre rendezkedett be a fejlesztő. Ugyan jó időben (nyilván jó, vagyis nyomott áron), sok-sok évvel ezelőtt vásárolta meg ezt a hatalmas fejlesztési területet, de szabad teret engedett a családi házas elrendezésnek, megtűzdelve pár nem túl magas társasházzal.
Úgy tudjuk, hogy nagyon sok kerületi lakos érdeklődött vagy már vásárolt is, és ami igazán érdekes: a családok mellett az 55-60-as korosztály is a vevők között van. Vannak olyan lakások, amelyekhez nagy teraszok tartoznak, a földszintesekhez kertkapcsolat is van, de jártam egy olyan penthouse-ben is, amelynek csak a terasza 100 nm-es.
llyen lesz az óriásteraszos penthouse
Valójában az volt a benyomásom, hogy nem azért lesz különleges dolog itt lakni, kikapcsolódni vagy szórakozni, mert csillog-villog minden és mondjuk márványból van még a járda is (dehogy lesz abból), hanem azért, mert azt érzem, hogy jó értelemben kihasználták a terep adottságait, s eközben nem egy mindentől elzárt, sznoboknak szánt 58. lakóparkot írhatja be valaki a virtuális lakcímkártyájára, hanem azt, hogy egy a környékhez kapcsolódó, kellemes életteret nyújtó, zömében családi házas vidéken vetette meg a lábát – nem feltétlenül aranyáron.
A cikk megjelenését támogatta a BIF Nyrt.