Így borítsd zölddel a tetőt!
négyzetméter
2016.11.23. 10:09 I galerika

Így borítsd zölddel a tetőt!

A zsúfolt nagyvárosokban élők egyre inkább igénylik a természet közelségét, mely a sűrűn épített házak között szinte már csak erkélyeken, teraszokon valósítható meg. Ezek azonban meglehetősen kicsi felületet biztosítanak arra, hogy egy kis zöldet csempésszünk életünkbe, így a házak tetejének zölddel borítása egyre több helyen merül fel alternatívaként. Mit kell tudnunk a zöld tetőkről, és hogyan valósíthatjuk meg a saját házunk tetején? 

A zöld tetők előnyei

Azon kívül, hogy zöld tetőkkel extra zöld felületet csempészhetünk a nagyvárosok szürke falai közé, még a lakóházakra is pozitív hatásuk van, amennyiben kivitelezésük helyesen történik. Egyrészt javítják a közvetlen lakókörnyezet mikroklímáját, másrészt védik a tetőt a nagy hőmérséklet ingadozástól, ezáltal hőszigetelnek, és növelik a tetők élettartamát. Valamint a csatornahálózatot is tehermentesítik, hiszen a csapadékvíz egy részét megkötik felületükön.

Mindazonáltal egy zöld tető szakszerűtlen kivitelezése veszélyeket is rejthet magában, károsíthatja a tetőt és elősegítheti a csapadékvíz beszivárgását az épületbe. Ezért két fontos dolgot kell létesítésükkel kapcsolatban megjegyeznünk. Egyrészt kialakításuk építési engedélyhez kötött, másrészt soha ne próbáljunk meg zöld tetőt házilag létesíteni, ehhez mindenképp kérjünk fel egy erre szakosodott céget.

Zöld tetős családi ház a Mecsek oldalában

Még több képért kattints a fotóra!

 

Mit szólnak a szomszédok?

Bár saját családi házunk tetejét is beboríthatjuk zölddel, a kérdés inkább a társasházak lakóit érinti. Ehhez fontos tudni, hogy a tető közös tulajdon, akkor is, ha miénk az egyetlen lakás a legfelső szinten. Így először mindenképp a lakókkal kell egyeztetni, esetleg egy közös használatban lévő tetőterasz kialakítása is szóba jöhet. Ehhez rendkívüli közgyűlést kell összehívni, majd amennyiben a tulajdonostársak 100%-ban hozzájárultak a tetőkert létesítéséhez, meg kell változtatni a társasházi alapító okiratot.

Extenzív és intenzív zöld tetők

A zöld tetőknek alapvetően két csoportját különböztetjük meg. Az extenzív zöld tetőkről azt kell tudni, hogy rétegvastagságuk 5-10 cm, és a kialakított utakon és tipegőkön kívül emberi tartózkodásra nem alkalmasak. Ide általában olyan növényeket telepítenek, melyek nem igényelnek különösebb gondozást, és jól tűrik a szárazságot. Erre a varjúhájfélék és a pozsgás növények a legalkalmasabbak, melyek csak az ültetés első évében igényelnek gondozást. Ezeket begyökeresedésig öntözni, a teljes talajfelszín borításáig pedig gyomlálni kell. Ezek után csak rendkívüli szárazság idején lehet szükséges a locsolás.

Az intenzív zöld tetők rétegvastagsága ezzel szemben minimum 30 cm, itt már jóval változatosabb fajokat is ültethetünk, és ezek emberi tartózkodásra is alkalmasak. Ha pedig lehetőség van 1-1,5 m vastag réteg kialakítására, akkor akár fákat is ültethetünk.

Hogy melyik típust választjuk az tehát nemcsak igényeinktől, hanem a tető statikai terhelhetőségétől, és a lejtésszögétől is függ. Míg az extenzív zöld tetők maximum 25°-os lejtésszögű tetőn is kialakíthatóak, addig intenzív zöld tetők esetében a lejtésszög nem lehet nagyobb 5°-nál. A terhelhetőség tekintetében pedig statikus véleményére is szükség van, ezért fontos, hogy a kivitelezést szakértő cég végezze.

Lakás tetőkerttel a VII. kerületben

zoldtetok2.jpg

Még több képért kattints a fotóra!

 

A tető állapota

A munkálatok megkezdése előtt ellenőrizni kell a tető állapotát, tetőkert ugyanis csak kifogástalan állapotú tetőn létesíthető, mely gyökérálló vízszigeteléssel rendelkezik. Mivel a belvárosi házak építésénél erre általában nem gondoltak, így ezt a védőréteget mindenképp fel kell hordani a kert létesítése előtt, majd 48-72 órára el is kell árasztani a tetőt, hogy megnézzék, megfelel-e víznyomás alatt is a követelményeknek.

Az új építésű házak egy jelentős részét már úgy tervezik, hogy teteje alkalmas legyen tetőkert kialakítására, egyes új építésű projektek esetében pedig már eleve zöld tetővel kínálják a lakásokat, ahogyan ebben a zuglói társasházban is.

zoldtetok3.jpg

Még több képért kattints a fotóra!

 

Mennyi idő alatt készül el?

A zöld tető kialakításának ideje elsősorban a felület nagyságától, és a tető állapotától függ, de a leghosszabb időt mindenképpen az engedélyeztetés veszi igénybe, mely akár egy fél évig is elhúzódhat.

Mennyibe kerül?

Egy extenzív zöld tető építése nagyjából 10-15 ezer forintba kerül négyzetméterenként, míg egy intenzív zöld tető kialakítása 15-20 ezer forintnál kezdődik és a határ a csillagos ég, attól függően, hogy mit szeretnénk rajta elhelyezni. Ehhez adódnak még hozzá az engedélyeztetés költségei, melyek több százezer forintot is kitehetnek.

Új építésű társasház a XIII. kerületben

Még több képért kattints a fotóra!

Költözz új építésű ingatlanba (X)

Címkék: új építésű tetőkert négyzetméter zöld tető