Hol alakítsunk ki mosókonyhát?
A magyar háztartásokban a mosógépet általában a fürdőszobában helyezik el, szárítógép egyelőre még nem sok háztartásban található, a ruhaszárítót pedig ahol hely van, a nappaliban, a hálószobában vagy a fürdőszobában állítják fel.
Hazánkban jelenleg még nagyon ritka, hogy külön mosókonyhát vagy háztartási helyiséget alakítsanak ki a mosó-, szárítógép és a ruhaszárító számára, de ez a trend praktikussága miatt, egyre inkább elterjed. Hogy a háztartási helyiséget, a ház melyik részében érdemes kialakítani? Ennek jártak utána az Ingatlantájoló szakértői.
Külön háztartási helyiség kis lakásokban?
Panellakásokban és régebbi építésű társasházi lakásokban szinte kizárt a lehetősége annak, hogy egy külön háztartási helyiséget alakítsunk ki, hacsak nem mondunk le a lakás egyik szobájáról. Azonban ezekben a lakásokban is elrejthetjük a mosógépet és főleg a kiteregetett ruhákat a kíváncsi szemek elől. A ruhák kiteregetését legtöbben úgy oldják meg, hogy jó időben az erkélyre, rossz időben, vagy erkély hiányában pedig a kád feletti fregolira teregetnek, ám ha még itt sem szeretjük a kiteregetett ruhák látványát, jó megoldás lehet egy szárítógép beszerzése. Egy kis lakásban természetesen a szárítógép elhelyezése is problémát jelenthet, ezt azonban könnyen áthidalhatjuk, ha olyan mosógépet vásárolunk, ami szárító funkcióval is rendelkezik, vagy a szárítógépet és a mosógépet egymás fölé helyezzük, de ha aprócska fürdőszobánkban a kádat zuhanyzóra cseréljük, akkor akár a mosógép mellett is elfér a szárítógép. Ha pedig nem szeretjük fürdőszobánkban a mosó-, szárítógép látványát, akkor készíthetünk egy tolóajtós beépített szekrényt is, amibe elrejthetjük ezeket az eszközöket, és ha ügyesek vagyunk még a szennyestartót, vagy akár a vasaló állványt, vasalót is iderejthetjük.
Fontos szempontok a kialakításnál
A kialakításnál mindenképp hagyjunk helyet ruhaszárító számára is, akkor is, ha veszünk szárítógépet, a szárítógépek ugyanis sok áramot fogyasztanak, és a műszálas ruhák elektrosztatikusan feltöltődnek bennük, ha teljesen megszárítjuk őket. És az sem árt, ha nem csak a vasalódeszka és a vasaló tárolására hagyunk helyet, hanem elég nagy helyünk van ahhoz, hogy akár itt is vasaljunk. A helyiségben nem árt egy mosdókagylót is elhelyeznünk, ez megkönnyíti a dolgunkat, ha például mosás előtt szeretnénk leáztatni a ruhákat, vagy a kezünkre ráfolyt mosószert, öblítőt szeretnénk lemosni a kezünkről.
Ha nincs lehetőség külön helyiség kialakítására
Ha nem éppen most építkezünk, akkor egy nagyobb házban vagy lakásban is előfordulhat, hogy nincs lehetőségünk külön mosókonyha kialakítására, itt azonban előfordulhat, hogy nagyobb a fürdőszobánk, vagy a konyhánk és lehetőségünk van ezekből a helyiségekből leválasztani egy kisebb helyiséget mosókonyha számára, vagy legalább egy sarkot kialakítani erre a célra, melyet akár beépített szekrényekbe vagy tolóajtó mögé is rejthetünk. De ha sem a fürdőszobánk, sem a konyhánk nem elég nagy erre a célra, még mindig kialakíthatunk egy kisebb helyet a gardróbban vagy akár az előszobai beépített szekrényben.
Reméljük, ötleteink segítséget nyújtanak abban, hogy egy igazán praktikus és hasznos mosókonyhát alakíthass ki otthonodban, de legalábbis a száradó ruhákat elrejthesd vendégeid elől.