Brutális animált kép a lakásárak zuhanásáról - Nálatok mennyit buktak?
A KSH csodaszép térképein sokkoló módon csap az arcunkba mindaz, amiről a különböző lakásárakkal foglalkozó cikkekben, blogbejegyzésekben, ingatlanos cégek sajtóközleményeiben foglalkozik az erre "felszentelt" szakértői gárda.
Amit tudni kell!
Ahol nagyon sötét piros a térkép, ott magas az átlagos lakásár, ahol pedig világos (szinte fehér) ott meg alacsony az átlagár. Rendesen kifehéredtünk az elmúlt 5 évben.
(A KSH tájékoztatása szerint a 2013-as adatok előzetesek, de érdemi változás nem valószínűsíthető.)
(Lehet keresgélni magatokat)
És itt még nincs vége!
Ugyanis két másik (hasonlóan sokkoló), ám kevésbé látványos táblázatban megvizsgálhatjuk a saját megyénk, avagy kerületünk teljesítményét is.
1. Kerületi árváltozások
- Ami azonnal szembetűnik az az, hogy minél alacsonyabb árszinten volt egy kerület a válság előtt (vagyis minél olcsóbbak voltak a lakások), annál nagyobb áresést kellett százalékosan elszenvednie.
- A bal oldali (függőleges) tengely azt mutatja, hogy a jelenlegi átlagár hány százaléka a 2008-as árnak, például a XXIII. kerületben (Soroksár) az átlagos lakásár 70,5%-a a 2008-as árnak. Egy átlagos 10 milliós lakás (2008-as áron) manapság 7,05 millióért kelne el.
- A lenti (vízszintes) tengely pedig azt árulja el, hogy mekkora volt az átlagos négyzetméterár 2008-ban az egyes kerületekben, a válság előtt.
Vagyis a drága kerületek jóval válságállóbbak voltak.
2. Megyei statisztikák
- A megyék esetében némileg könnyebben átlátható a táblázat, mármint ami az elmúlt évek árváltozásainak vizsgálását illeti.
- Ami itt is azonnal szembetűnik, hogy minél magasabb volt egy megyében az átlagos lakásár (még 2008-ban), annál kisebb mértékben estek vissza az árak. Persze kivételek mindig léteznek.
Hát itt tartunk most. De egyesek már azt suttogják, hogy bizonyos területeken, konkrét részpiacokon (városok, kerületrészek, lakástípusok) már-már lassú emelkedés tapasztalható az árak tekintetében. Mondjuk van is honnan emelkedni, az biztos.