A lakótelepek és a lakóparkok vonzzák a vevőket a 18. kerületben
Annak ellenére, hogy egy külső kerületről van szó, Pestszentlőrinc-Pestszentimrén ugyanúgy pörög az ingatlanpiac, mint Budapest legtöbb kerületében: az elmúlt másfél évben 10-30 százalékos drágulás következett be a társasházi lakásoknál.
A 18. kerületben is hasonló folyamat zajlott le, mint a budapesti kerületek nagy részében. Ennek eredményeként most már jóval magasabb árakon vásárolhatunk ingatlant, mint egy éve. Az okok után kutatva Rácz Gyula László, a Balla Ingatlanirodák kerületi vezetője a politika és gazdasági változásokat említette. Ezeknek köszönhető ugyanis, hogy a banki befektetési kamatok a mélybe zuhantak, így ismét élénkülni kezdett az érdeklődés az ingatlanok iránt. Olyannyira, hogy a válság során, 2008 óta végig jellemző kínálati piac hirtelen keresletivé alakult, azaz bekövetkezett a várva várt trendforduló.
A nyár sem jelent megtorpanást, de a CSOK miatt kivárhattak a vevők
Ráadásul, úgy tűnik, hogy a lendület azóta sem mérséklődött, a korábban jellemző szezonális hatások sem érvényesülnek, azaz a vásárlók ilyenkor, nyáron is ugyanúgy érdeklődnek az eladó lakások iránt, mint az év más időszakaiban. Június első heteiben ugyan érzékeltek némi megtorpanást a Balla Ingatlanirodáknál, de ez lehetett a hirtelen jött meleg, a ballagások, évzárók időszaka miatt is - vélekedett az ingatlanközvetítő.
Egy régi téglaépítésű lakás a Lakatos úti lakótelepen 11,9 millióért
Azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a július 1-jétől elérhető CSOK miatt ekkor már többen kivártak, habár tapasztalatai szerint az ügyfeleknek csak egy kisebb része tesz egyáltalán említést erről a támogatási lehetőségről. Ennek ellenére úgy véli, hogy sokan élnek majd a CSOK-kal, de erről majd csak az első három hónap tapasztalatai után lehet beszélni, amikor választ kapunk azokra a kérdésekre, hogy mennyire van jól kidolgozva az igénylés folyamata, mennyi időbe kerül hozzájutni a támogatáshoz, és mennyire vannak felkészülve a bankok?
Akár a 30 százalékot is elérte az áremelkedés
Az elmúlt másfél év során a legnagyobb mértékben a társasházi lakások drágultak: a lakótelepi panellakások, tégla építésű lakások, lakóparki lakások. Ezek szegmensében egyes esetekben akár a 30 százalékot is elérte az árak növekedése.
A családi házak esetében viszont inkább csak arról beszélhetünk, hogy utolérték magukat az árak, hiszen korábban a jelentős túlárazottság volt a jellemző. Az élénkebb érdeklődés a családi házak piacán is érezhető, de kisebb mértékű, mint a társasházi lakásoknál. Az ingatlanszakértő szerint gyakran előfordul, hogy családok összeállnak, gyerekek a szülőkkel, nagyszülőkkel, hogy a most többet érő lakásaikat eladva egy nagyobb családi házat vásároljanak.
Egy 68 négyzetméteres lakóparki lakás a Királyhágó útnál 21,5 millióért
Így, ha most ingatlant szeretnénk vásárolni a 18. kerületben akkor egy 35 négyzetméteres panellakás esetében 7,5-8,5 millió forintos vételárra számíthatunk, az 53 négyzetméteres kategóriában már 11 millió forintig is felkúszhat az ár, a 60 négyzetméteres lakások 8-12 millió forintért kelnek el, míg a 71 négyzetméteresek 9,5-12,5 millió forintért. A téglaépítésű lakóparki lakások ára természetesen egy kicsit magasabb: az 50-60 négyzetméteres ingatlanok 14-17 millió forintba kerülnek, míg a 60-80 négyzetméteresekért 18-22 millió forintot is kifizethetünk.
Nézd meg a XVIII. kerület városrészeinek átlagárait az Otthontérképen!
A kedvelt városrészek 10-15 százalékkal drágábbak
A vevők a 15-60 millió forintos árkategóriában keresgélnek, de a kínálat meglehetősen szűkös. És, hogy hol szeretnének a leginkább vásárolni a kerületen belül? A Balla Ingatlanirodák szakértője szerint a vevők preferenciái változatosak, de talán a legfelkapottabbnak Szent Imre Kertváros, a Bókay-telep, a Gloriett-telep vagy a Ganz-kertváros tekinthető.
Egy 120 négyzetméteres családi ház a Ganz-kertvárosban 27 millióért
Az említett városrészek esetében az átlagnál mintegy 10-15 százalékkal magasabb árakkal találkozhatnak a vevők. Összességében elmondható, hogy a kerületben a városhatár felől a Szarvas Csárda tér magasságáig keresettek az ingatlanok, onnantól viszont már vegyesebb a kép, bár vannak olyan városrészek errefelé is, ahol szívesen vásárolnak lakást az emberek.
És, hogy mi várható a jövőben? Rácz Gyula László arra számít, hogy a felsőoktatási felvételi pontszámok kihirdetése után a kerületben is további kereslet-növekedés lesz érzékelhető, amit csak tovább fokoz a CSOK és a korábbinál kedvezőbb hitelek megjelenése. Eladói oldalról is változás várható. Miután a devizahitellel megterhelt ingatlanok tulajdonosai májusban megkapták az elszámolásokat, ezek átgondolása néhány hónap alatt megtörténik, így ősszel számíthatunk a kínálat bővülésére.