Bevállalod a burkolást? Négy dologra figyelj, de nagyon!
A festés után a burkolatok cseréje a legnépszerűbb tavaszi felújítási munkálat, amit sokan saját maguk is bevállalnak. Pedig valószínűleg mindenki látott már olyan "home made" burkolást, ami hullámos lett, mint a Balaton, ezeket a hibákat azonban elkerülheted, ha követed mai posztunkat.
Kép forrása: myfloridahomesearch.net
Mérés és vásárlás
Kellemetlen, ha egy burkolás után túl sok csempénk kimarad, hiszen így az ablakon dobtuk ki a pénzt, mint ahogy az is, ha kevésnek bizonyul a burkolóanyag, és utánrendelésnél már nem kapunk pontosan ugyanolyan színárnyalatot. Ezért fontos a pontos mérés. Nem elég azonban kiszámolnunk, hogy hány négyzetméternyi falat vagy padlót szeretnénk leburkolni. A csempe vágásánál ugyanis biztosan keletkezik hulladék, és az is előfordulhat, hogy találunk néhány hibás lapot a csomagban. Csempevásárlásnál tehát úgy célszerű számolni, hogy normál hálóban történő burkolásnál 10, míg átlós lerakásnál 20 százalékkal nagyobb mennyiséget kell vásárolnunk.
Csodás burkolatok egy VII. kerületi lakásban
Még több képért kattints a fotóra!
A megvásárolandó csempe mennyiségén kívül persze a típusát is ki kell választanunk, amit elsősorban a burkolóanyagok minősége és az árak is nagyban befolyásolnak. S bár elmondható, hogy nem érdemes a legolcsóbb csempét választanunk, ez még nem jelenti azt, hogy csak a legdrágább burkolat lehet kiváló minőségű. Választásunknak tehát csak a fantáziánk és természetesen a pénztárcánk szab határt, de a közepes árkategóriában már elég jó minőségű csempéket lehet kapni.
A csempén kívül pedig szükség lesz még aljzatkiegyenlítőre, csemperagasztóra, fugára, fugakeresztekre és élvédőre is, melyeknek mennyiségét a csempe mennyiségéhez kell igazítanunk. Ha bizonytalanok vagyunk, nyugodtan kérdezzük meg a barkácsáruházban, hogy miből mennyit érdemes vásárolnunk. A csemperagasztó kiválasztásánál pedig mindig vegyük figyelembe, hogy a csempe gyártója mit ajánl. Míg a fuga és az élvédő színét a csempe színéhez igazítsuk, de az élvédőnél figyeljünk arra is, hogy vastagsága a csempe vastagságával megegyező legyen!
Igényes burkolatok egy XIV. kerületi lakásban
Még több képért kattints a fotóra!
Megfelelő bontás, egyenletesebb alap
Ahhoz, hogy az új burkolat egyenletes legyen, elengedhetetlen a sima alapfelület, amihez először el kell bontanunk a régi burkolatot. Megtehetjük ugyan, hogy a régi burkolatra rakjuk az újat, ezt azonban csak akkor szabad, ha a régi burkolat ép és sima. Ha mégiscsak elbontanánk a régit, akkor viszont nem elég csak a régi csempét eltávolítanunk, hanem a ragasztónyomoktól és habarcsrétegtől is meg kell szabadulnunk. Ha a kapott felület már sima, akkor használjunk először szintkiegyenlítőt, majd erre vigyük fel a ragasztóhabarcsot, amit előbb simítókanállal egyenletesen oszlassunk el a felületen, majd fogas spaklival is fésüljük át, hogy a csempe jobban felragadjon.
Ha a sarok nem derékszögű
Főleg régebbi épületeknél, de új építésű lakásoknál is előfordulhat, hogy a padló és a fal, vagy két fal nem pontosan derékszöget zár be egymással. Ez természetesen további burkolási hibákhoz vezethet, ezért csempézés közben folyamatosan ellenőrizzük a már felrakott sorokat vízmértékkel, és ennek segítségével még időben igazítsuk is utána.
Gyönyörű fürdőszobák egy XI. kerületi sorházban
Még több képért kattints a fotóra!
Fugázás
Ha a csempét felragasztottuk, jöhet a fugázás. A fugázásnak az a szerepe, hogy egyrészt az egész burkolat esztétikusabb legyen, másrészt a csempék között ne ázzon be a fal. Ahhoz, hogy a fugázás egyenletes legyen, fugakereszteket kell használni, melyet a csempék felrakása során folyamatosan kell a csempék közé illeszteni. Falburkolásnál pedig ügyeljünk arra, hogy mind a csempézéssel, mind a fugázással lentről-felfelé haladjunk. Fugázás után pedig töröljük le a felesleges fugát, mielőtt még megköt.
Bonyolultan hangzik? Nem könnyű igazán szép munkát végeznie annak, aki még soha életében nem csinálta, ezért ha bizonytalan vagy, inkább keress egy szakembert!
Nagyszerű ingatlanok a belvárosban (X)