Üzent a NAV! - Ezekre figyelj a lakáskiadásnál!
2014.08.14. 13:35 I otthonterkep

Üzent a NAV! - Ezekre figyelj a lakáskiadásnál!

A kiadó ingatlanok csúcsszezonja augusztusra és szeptemberre esik, a lakáskiadás szabályait azonban kevesen ismerik; pedig sok kellemetlenséget megúszhatnak a felek, ha a bérbeadás körül minden papír rendben van - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Az adóhatóság csütörtöki közleménye szerint fontos, hogy a bérlőknek a bérbevett lakásról mindig legyen érvényes lakásbérleti szerződésük, valamint a havi lakbér kifizetéséről kérjenek és kapjanak is átvételi elismervényt. A legjobb megoldás, ha minden hónapban átutalják a bérleti díjat és a közlemény rovatban feltüntetik a dátumot és a "bérleti díj" megnevezést.

Kiadó lakást keresel, vagy kínálnál? Árak, tippek, ötletek! KATTINTS

Ha nem turisztikai célból adja ki valaki a házát vagy a lakását, nem kötelező adószámot kiváltania. Az ilyen jellegű bérbeadás - ha csak a bérbeadó nem választ más formát - mentes az áfa alól, így arról nem kell számlát kibocsátani, azonban a nyugta ilyen esetekben is kötelező. A nem turisztikai célú lakóingatlan bérbeadásnál a bérbeadó választhat adófizetési kötelezettséggel járó formát, ha már rendelkezik adószámmal. Adóköteles bérbeadás esetén az áfatörvény szerinti számla- illetve nyugtaadás kötelező.

Albérleti kisokos

Az albérlet elnevezést a köznyelv legtöbbször nem megfelelően használja, ugyanis az albérlet nem egyenlő a bérlettel. A köznyelvben ez a két fogalom (bérlet, albérlet) régóta összemosódott, és inkább az albérlet elnevezést láthatjuk sok helyen visszaköszönni, sokszor helytelenül.

- Albérletről akkor beszélünk, ha a lakást, vagy annak egy részét (1-2 szoba) olyantól béreljük, aki szintén bérli az ingatlant. Ebben az esetben a bérbeadó a főbérlő, aki a tulajdonossal kötött megállapodást.
- Bérletnek, illetve bérleménynek pedig azt az esetet hívjuk, amikor a lakást, vagy annak egy részét, közvetlenül a tulajdonostól béreljük ki.

Mind a két esetre találni rengeteg példát, ám a bérlők legtöbbször az utóbbi esetben nevezik tévesen albérletnek azt, ami igazából bérlemény.

A NAV tapasztalatai azt mutatják, hogy a bérbeadók jelentős része még mindig nincs tisztában azzal, hogy a bérbeadásáról nyilvántartást kell vezetnie: bevételi nyilvántartást, vagy bevételi- és költség-nyilvántartást.

A lakás bérbeadásából származó jövedelmet a bevételből két módon lehet megállapítani. Az egyik lehetőség a tételes költségelszámolás, amikor a bevételt, a jövedelem kiszámításánál csökkentik az igazolt költségek - közüzemi számlák, felújítási költségek - és az értékcsökkenés. A másik lehetőség pedig a bevétel csökkentése a 10 százalékos költséghányaddal. A jövedelem után negyedévenként adóelőleget kell fizetni, majd az adóbevallásban önálló tevékenységből származó jövedelemként kell feltüntetni. Az adó mértéke a jövedelem 16 százaléka.

Fontos! A bérlő által megfizetett rezsi is bevételnek minősül, amennyiben az órák a mi nevünkön vannak! Vagyis, ha 70 ezer forint a lakbér és van még mintegy 30 ezer forintnyi rezsi, amit a bérlő fizet a tulajnak (neked), te pedig befizeted a számlákat, akkor a havi bevétel nem 70 ezer, hanem 100 ezer forint. Amit aztán levonhatunk, így nullázhatjuk a rezsi bevétel és költség oldalt, de a rezsivel nem tudjuk csökkenteni (hivatalosan) a bevételünket.

Abban az esetben, ha a bérlő kifizetőhelynek számító gazdálkodó, akkor a bérbeadó jövedelmét és az adóelőleget ő állapítja meg és vonja le a bérleti díjból.

Amennyiben a bérbeadásból származó jövedelem meghaladja az 1 millió forintot, akkor a jövedelem egészére a 16 százalékos adón felül 14 százalék egészségügyi hozzájárulást is kell fizetni mindaddig, amíg a magánszemély el nem éri a 450 ezer forintos hozzájárulás-fizetési felső határt.

Hát ezt üzente most az Adóhivatal.

Ja, és hogy miért lehet érdemes adózni a lakáskiadás után? Hát például, ha nem fizet a bérlőnk és örömmel kiraknánk a szűrét, de ő ezt nehezményezi, eggyel kevesebb dolog van a kezében, amivel zsarolhat, "ha kiraksz, akkor bemártalak a NAV-nál" jeligére. Például.

Eladó vagy kiadó lakást keresel? Vagy szívesen hirdetnéd meg ingyenesen? Kattints a képre, és használd az Otthontérképet!

kiadó_ot.png

Címkék: ház lakás kiadó albérlet nav bérlemény